АББА се обедини – се подготвуваат за големо изненадување на фановите

|

АББА „СЕ ОБЕДИНИ“ во Лондон, да снима за нивната холограмска турнеја вредна 12 милиони фунти, за одбележување на 50-годишнината во 2022 година.

Членовите на АББА, Агнета Фалтског, Бјорн Улвеус, Бени Андерсон и Ани-Фрид Лингстад, наводно, повторно се обединија за да снимаат за нивната холограмска турнеја АББАтар во 2022 година, што се очекува да заработи за секој од нив по 3 милиони фунти.

Извори тврдат дека бендот, кој се стекнал со светска слава во 70-тите, неодамна тајно се здружил за да работи на нивниот неочекуван проект во студио Илинг во западен Лондон.

Пред настапите кои ќе ја одбележат нивната 50-годишнина од постоењето, шведскиот квартет треба да објави пет нови песни за прв пат во скоро четири децении следната година.

„Сите четворица сметавме дека, по околу 35 години, може да биде забавно повторно да ги здружиме силите и да влеземе во студиото за снимање“.

Групата се распадна во 1982 година, кога тие беа во врвот на нивната кариера, и во текот на последните години Бјорн се разведе од својата колешка од бендот Агнета, а и Бени и Фрида се разделија исто така.

Тие настапија заедно за прв пат по децении во 2016 година на приватен настан, на кој се одбележа 50-годишнината од првата средба меѓу текстописците Бјорн и Бени.

Кликни долу за повеке