Беше Мис на Југославија и на пат да стане Мис на светот, но една фотографија ја чинеше скапо

ИЗВОРНов Лист
|

Словенката Бернарда Маровт стана Мис на Југославија во 1983 година и беше на пат да стане најубавата жена на светот. Таа влезе во топ 15 на изборот за Мис на светот во Лондон и беше фаворит, но еден скандал ја чинеше титулата.

Списанието „Старт“ објави фотографии од неа, кои ја оставија без шанса да биде прогласена за Мис на светот. Организаторите дознале за фотографиите пренесувајќи една од нив до „Дејли мирор“.

Таа копија на списанието „Старт“ продаде дури 350 000 примероци, а во Лондон беше прогласена за Мис Фотогеник.

Таа беше прогласена за врвен модел на Италија и за врвен модел на Европа, а на врвот во својата кариера заработуваше 3.000 долари на ден.

Денес има 58 години и сè уште работи како модел и снима реклами. Долги години организираше меѓународен натпревар за фото-модели во Словенија, а исто така отвори и училиште за млади модели.