Цел живот погрешно јадеме јагоди – Еве со што се јадат

ИЗВОРСкопје24
|

Јагодите се богати со антиоксиданси и многу важни за здравје на срцето. Содржат витамин Ц, калиум, влакна и многу малку калории. Но, ако претерате може да бидат погубни за еден дел од вашето тело.

Јагодите се богати со фолн киселина, а редовното конзумирање на кисели намирници може да доведе до ерозија на забите. Станува збор за состојба која го уништува заштитниот слој на глеѓта на нашите заби.

А еднаш ако ја изгубиме глеѓта, таа не се обновува и тоа може да доведе до многу здравствени проблеми со забите, а во најлош случај и нивно губење. Но, постојат одредени работи кои може да ги направите за да ги заштитите забите.

Јадете паметно

Измешајте ги јагодите синамирници кои не се кисели и имаат низок процент на шеќер. Ореви, спанаќ, банани, јаболки и млечни производи. Не јадете потојано во текот на денот. Почекајте неколку часа откако ќе јадете јагоди, за да плунката ја неутрализира киселината и ја поправи глеѓта.