Едноставен начин да ги направите патиките како нови

ИЗВОРНов Лист
|

На врвот секогаш ќе бидат белите патики заради нивната убавина. Но, проблемот со нив е тоа што брзо се валкаат и флекаат. Сепак, постои едноставно решение за овој проблем.

Еве како да направите паста за чистење на бели патики. Потребно ви е:

1 лажица сода бикарбона
1 лажица алкохолен оцет
1 лажица обична вода
Се мешаат убаво сите состојки додека да се направи густа смеса како паста.
Претходно патиките се ставаат во топла вода да се навлажнат. Со стара четка за заби се зема од пастата и се се нанесува по целата површина на патиките. Кај што има поголеми дамки повеќе се трие.

Вака исчеткани со смесата се ставаат во машина за перење на стандардна програма.