Ефикасен метод за чистење на теписони – ги извлекува сите влакна во секунда

ИЗВОРНов Лист
|

Софи Хинчлиф на Инстаграм објавила генијален трик за чистење теписони, а потребна ви е само една работа – гумен бришач за чистење прозори.

Бришачот нежно се провлекува низ тепихот и од него извлекува влакна, прашина и нечостотија.

Жените се воодушевени.

Редовно чистите со правосмукалка но од тепихот се шири непријатен мирис – Ова е решението

Прочуената смеса на вистинските домаќинки ќе направат во вашиот дом да се шират неверојатни миризби!

Колку и да чистите со правосмукалката,вашиот тепих со тек на време ќе започне да шири непријатни миризби. Не мора да трошите пари на длабинско чистење и перење, треба само да ги послушате постарите домаќинки и да го пробате нивниот трик.

Измешајте една кафена лажица цимет, мелен каранфил и сушени билки (рузмарин,лаванда или по желба) со три супени лажици сода бикарбона.

Тој прав истурете го тепихот и оставете го да отстои барем петнаесетина минути и потоа исчистете со правосмукалка. Сјај,чистота и свежина се загарантирани!