„Пријатели“ повторно се обединуваат, Швимер открива: „Нема да биде класична серија“

|

„Пријатели“ се обединуваат, а снимањето за нова епизода на култната серија би можело да започне уште во август, изјави актерот Дејвид Швимер на прес-шоуто на Џими Фалон.
Швимер, кој го отелотвори Рос Гелер, откри дека нема да биде класична епизода од серијата, туку специјална која нема да се снима според сценариото, туку ќе биде во бесплатна форма која се состои од интервјуа и „мали работи што ќе бидат изненадување“.
Специјалната епизода за хит-ситкомот на NBC требаше да заврши, но снимањето беше одложено кризата.

„Снимањето ќе го започнеме кон средината на август. Но, искрено, ќе почекаме уште една недела или две за да утврдиме дека е навистина безбедно за да се започне проектот“ – рече тој во „Вечерното шоу“, додавајќи дека во случај ситуацијата да се оцени како опасна, снимањето на проектот повторно ќе се одложи.
Во интервјуто, овој актер се потсети на самите почетоци на „Пријатели“ и изјави дека тој за малу немало да ја прифати оваа улога, што подоцна го направи познат, поради неуспехот на претходниот ситком што го снимаше. „Снимивме само 12 епизоди од таа серија, и кога ја откажаа, си реков себеси:„ Фала му на Бога. Никогаш повеќе нема да глумам во ситком“, рече тој и додаде дека се премислил кога слушнал дека Марта Кауфман и Дејвид Крејн авторите на серијата, го напишаа ликот на Рос токму за него.
Ова е една од анегдотиите спомнати во книгата на Келси Милер „Пријатели – оној за пријателите“.
Патем, серијата сега е повторно на Netflix, каде постојано е на списокот на топ 10-те најгледани.