Каков вид на храна треба да консумира секој хороскопски знак

ИЗВОРНов Лист
|

Додека Меркур излегува ретроградно, и велиме збогум на нашата лоша среќа, сите ги проверуваме хороскопите за да видиме какви смени можеме да забележиме (без разлика дали ги разбираме или не). Хороскопите се забавна анегдота за да ни го олеснат денот, без разлика дали го знаете вашиот знак за сонце или дали сте ѕвездено дете. Хороскопските знаци нудат повеќе од надворешен изглед.

Овните се активни и енергични знаци кои се потпираат на домати, кафеав ориз, грав, ореви, путер од кикирики и банани.

Млекото е исто така неопходност за зајакнување на коските и победничката насмевка на Овенот.

Овните треба да избегнуваат многу солена храна и алкохол. Ова ќе ги забави и ќе им ја одземе енергијата со затнување на нивните артерии. Не заборавајте да јадете бавно и да пиете многу вода!

Биковите треба да бидат претпазливи со својата диета бидејќи се знае дека полесно ја задржуваат тежината и се оддалечуваат од вежбање. За да одржувате стабилна тежина, прво избегнувајте многу скроб, маснотии и шеќери.

Биковите треба да имаат балансиран внес на аспарагус, карфиол, краставица и тиква. Исто така,  биковите треба да јадат морска храна, која е богата со јод, како и јајца и пченица.

Близнаците тешко се релаксираат, па кога можат, тоа заживува. Голем дел од нервната енергија создава стрес и напнатост, па затоа треба да се избегнуваат високи енергетски стимуланси како кофеин и нездрава храна и да се дополнуваат со билни чаеви.

Близнаците треба да се лепат со храна како што се: аспарагус, боранија, домати, целер, грејпфрут, спанаќ, портокали, праски, сливи и бадеми. Исто така, вметнете школки, суво грозје и млеко и сирења за да им помогнете на коските и нервите.

Раковите се познати по тоа што се препуштаат на храна за удобност кога се слабо расположени; Сепак, слатките треба да бидат ограничени и треба да се вметнат побогата храна како жолчки од јајце, ‘рж од цели зрна, јогурт, цвекло и школки.

Млеко, сирење, и домати ќе гарантираат внес на калциум и ќе ги заштитат косата, кожата и ноктите. Скробните, шеќерите, солите и зачините треба да се исечат за да се избегне надуеност и да се заменат со лута пиперка и / или рен.

Лавовите имаат силен стомак и можат да се справат со богати вина и месо. Сепак, времето ќе го стигне Лавовите, затоа е важно да се храните здраво додека сте млади за да одржувате балансирана исхрана со малку масна храна и скроб.

На лавовите им требаат  пченица и ‘рж, ореви и семки, јаболка, праски, морски плодови, ромаин, жолчка од јајце, кокос, ориз, сирење и јогурт.

Тие треба да се погрижат да го регулираат нивото на железо со јадење спанаќ, суво грозје, говедско месо и мали количини на црно чоколадо.

Девиците имаат чувствителен стомак и треба да се држат настрана од зачинета, зачинета или пржена храна. Калиумот помага да се регулира маслото во телото и да се смират мускулите.

Девиците треба да се држат со роман, цели пченица, говедско, ореви, леќа, бадеми, сирења, портокали, банани и лимони. За да помогнете при лесно варење, вклучете леб од пченка, јогурт, диња и јајца. На вагите им е потребен натриум за длабоко чистење на телото. Држете се подалеку од кисела храна и држете се со јаболка, суво грозје, бадеми, аспарагус, грашок, пченка, моркови, спанаќ, домати и пченица.

Вагите треба да имаат диети со висока содржина на протеини за да ги одржат енергичните. Храна со високо ниво на протеини е морска храна и пилешко, јогурт, сирење. За да ги заштитите бубрезите и целокупниот тен, избегнувајте алкохол, газиран сок и мијалници.

Скорпиите треба да ја разберат својата исхрана за да го заштитат своето ментално здравје. Скорпиите се склони кон голема употреба на алкохол и имаат тенденција да јадат неурамнотежена диета што доведува до болест. За да се заштитите од овие проблеми: сирење, млеко и јогурт. Ореви, овошје и морски плодови, исто така, треба да бидат вклучени во мали количини. Дополнете го тој втор пијалок со вода за да се обезбеди здравје и безбедност.

Стрелците се авантуристички луѓе во заминување кои немаат време да бидат задржани од маснотии, скроб и алкохол. Тие треба да имаат здрава диета за да го зајакнат здравјето на нивниот нервен систем и да помогнат во циркулацијата во рацете и нозете. Овошјето и зеленчукот, овесот, житарките, целото жито и жолчките треба да бидат во фокусот на нивните диети.

Крем, путер, бонбони, чоколадо и алкохол треба да се избегнуваат за да се заштитат од оштетување на кожата, како и на црниот дроб. Високо протеинските диети се неопходни за овие лица во заминување, така што живината и рибата исто така треба да се вметнат заедно со вежбање и вода.

Jарците се вредни, брзи луѓе кои имаат тенденција да прескокнуваат оброци или да јадат премногу одеднаш. За да ги заштитат своите коски и кожа тие треба да имаат диета богата со протеини и калциум.

Храна кон која се потпреме се портокалите, целерот, спанаќот, брокулата, грашокот, компирот, бадемите, пченката, целата пченица, овесот, кеaleот и кафеавиот ориз. Секојдневните диети треба да се состојат од салати, пилешко, риба, јајца и / или свежа храна за да се гарантира висок внес на протеини.

Водолиите се чини дека секогаш се зафатени со нови активности, па затоа тешко ќе водат балансирана исхрана. Ова доведува до лошо грицкање што може да пречи на здравата тежина.

Водолиите треба да бидат сигурни дека имаат балансиран внес на сол, за да ја одржат хидратацијата. Сепак, не претерувајте. Вистинската храна за да се добие соодветна количина на хранливи материи би биле морските плодови, зелената салата, пченката, тиква, леќата, оревите и крушите.

Ограничете ја масната храна, намалете го кафето за да ја ублажите нервозата и вознемиреноста и внесете витамин Ц. Храна што ќе помогне при внесот на витамин ќе биде пиперки, домати, јагоди и ананас.

Рибите живеат луксузно и имаат тенденција да се хранат со јадење и пиење во доцните часови. Ова го прави телото да ја задржи тежината и треба да се избегнува со спроведување на добро балансирана диета, вежбање и одмор.

Рибите треба да се погрижат да внесат железо во исхраната.

Храна богата со железо е црвено месо, риба, јајца, спанаќ, грозје и портокали. Овие намирници, како и сирењата и пилешкото месо нудат неопходни протеини за да им се даде на Риби потребната енергија за да ги земат своите долги денови.

Рибите, исто така, треба да избегнуваат кафе, алкохол и соли, бидејќи се знае дека претеруваат.