МРТ се уште одлучува дали Андреа ќе настапи утре, тимот од седум члена чека одлука во Торино

|

Три дена по скандалозниот настан во кој Андреа Коевска го фрли знамето на земја и со тоа ја вознемири јавноста, од јавниот сервис МРТ со остра осуда порача дека се разгледува можност за нејзино повлекување од Евровизија, но одлуката се уште не е донесена.

Во меѓувреме, македонската евровизиска делегација составена од седум лица, кои заминале на настанот во Италија, останува таму да ја чека конечната одлука, дали Македонија воопшто ќе настапи на втората полуфинална вечер на 12-ти мај, или пак целиот тим ќе се врати назад.

Од МРТ за „Фокус” велат дека ќе има соопштение на темата, бидејќи одлуката се носи на повеќе нивоа, а се чекал став и од ЕБУ.

Целиот текст прочитајте го на Фокус со клик ТУКА.