Нема да видите ниту еден комарец цело лето: Сега е вистинско време да ја посадите оваа билка

ИЗВОРНов Лист
|

Убавите сончеви денови веќе пристигнаа, природата почна да се буди, а со нив и здодевните инсекти кои во голем број можат да навлезат во вашиот дом. Со цел да ги отстраните бубачките, лебарките, мравките и другите штетници од вратата, најдобро е да го дезинфицирате вашиот дом или да почнете подготовки за да се ослободите од нив, а што се однесува до летачките инсекти, ние ви нудиме неколку едноставни природни решенија.

Како прво, во случај да имате двор или тераса, треба да отстраните вода што се насобрала во празни саксии, во запушен олук или што било друго што може да собере вода. Растенијата во саксии, исто така, имаат тенденција да се полнат со вишок вода, што е совршена фарма за комарци, па затоа внимавајте да не претерувате со наводнување.

Сепак, најдобро би било да се засадат миризливи растенија кои одбиваат комарци, но и други летачки инсекти. Доколку немате двор или тераса, можете да ги засадите овие растенија во мали саксии и да ги поставите покрај прозорецот, и би било препорачливо да го сторите тоа што е можно поскоро за да имаат време да растат и да ви обезбедат мирен сон во текот на летото. Во случај да немате време за вакви активности, можете едноставно да купите веќе зрели растенија, а најдобро би било ако се работи за лаванда, рузмарин или босилек, од кои едноставно бегаат комарци и муви.

Исто така, одредени есенцијални природни масла лесно можат да ги одбијат овие вознемирувачки инсекти. На пример, мирисите на цитронела, лимонова трева и хризантема не се токсични и ги чуваат комарците настрана. Миризливите свеќи можат да послужат и како корисен сојузник против инсектите, пред се оние со мириси на цитрус.

Што се однесува до мувите, најлесно можете да ги обесхрабрите со растенија како што се мелиса, нане, хризантема, невен, босилек, лук, еукалиптус, лаванда и рузмарин.

Исто така, би било корисно да инсталирате светла кои одбиваат инсекти, како што се ЛЕД-ламби, во дворот, за да ги одвратите од влегувањето во вашиот дом.

Можете да добиете разни нетоксични решенија за контрола на бубачки преку Интернет, кои исто така можат да направат чуда и да уништат болви, крлежи и други инсекти, без да му наштетат на вашето домашно милениче. Изберете производи со назнака „природни“ или „органски“ и целосно следете ги упатствата на производителот.