Никогаш веќе нема да ви капне капка на шпоретот додека правите ручек – има трик

ИЗВОРНов Лист
|

Постои еден лесен и едноставен трик за никогаш повеќе да не ви истече ручекот од тенџере откако ќе зоврие.

Имено, се што треба да направите е да земете една дрвена лажица за мешање да ја ставите на средина додека врие смесата во тенџерето и со тоа нема да падне ни капка на шпоретот.

Така и ручекот ќе остане цел и нема да се мачите да чистите дамки.

Исчистете ја рерната со две состојки: Ги имате во кујната и се сосема природни и ефикасни

Истурени сосови, трошки и остатоци од храна – нечистотија и маснотии кои тешко се чистат се собираат во рерната секој ден.

Сепак, наместо да користите средства за чистење кои содржат многу хемикалии, пробајте само две природни состојки за ефикасно чистење на рерната – сода бикарбона и оцет.

Извадете ги решетките од рерната, како и сè што чувате во неа, и оставете ги настрана. Во мал сад измешајте 1/2 чаша сода бикарбона со неколку лажици вода. Доколку е потребно, прилагодете ја смесата додека не добиете паста што може да се размачкува.

Размачкајте ја пастата на внатрешната површина на рерната. Обидете се да ја премачкате целата рерна најдобро што можете, обрнувајќи посебно внимание на крајно мрсните области. Оставете ја смесата со сода бикарбона да отстои најмалку 12 часа или преку ноќ.

Во меѓувреме, исчистете ги решетките на рерната. По 12 часа, земете влажна крпа за садови и избришете што е можно повеќе од сувата паста со сода бикарбона. Ставете малку оцет во шише со прскалка и прскајте каде и да видите остатоци од сода бикарбона.

Оцетот ќе реагира со содата бикарбона и нежно ќе се пени. Земете влажна крпа и избришете ја преостанатата пенеста мешавина од оцет и сода бикарбона. Повторете го процесот додека не исчезнат сите остатоци од сода бикарбона.

Доколку е потребно, додадете повеќе вода или оцет додека бришете, за да ја направите рерната навистина чиста и сјајна.