Не се замарам што мислат за мене, навикната сум на хејтери – Николина Пишек, отворено за животот

|

Николина Пишек во интервју за Јутарњи лист, проговори за се што и лежи на душа и тоа прилично отворено.

Таа е дипломирана дизајнерка и успешена водителка, која неодамна се најде на насловните страници заради драмата што и се случи за време на одморот во Кастел Стари, кога таа и нејзиното семејство беа иселени од луксузна куќа за одмор под изговор на сопственикот дека „ги оставила кучињата да пливаат во базенот, а ежот и смрдел“. Тие потоа изјавија дека им недостигаат вредни парчиња накит, пари …и работата веројатно ќе се решава судски.

Јавното мислење не и значи многу. Јасно и е дека не може секој да ја сака, а за хејтерите научила на почетокот на нејзината кариера. Дури и како новинарка на тогашната емисија на ХРТ „Гламур кафе“, таа признава дека имала фази кога размислувала за грдите текстови на нејзина сметка. Тие знаеле силно да ја погодат. По скоро дваесет години, таа се навикнала на сè.
„Се навикнувате на фактот дека работите што другите ги кажуваат не се важни, важно е само кој тоа ќе го каже. Јас сум многу свесна за себе, за мојата околина и за светот во кој живеам дека такво нешто не може да ја наруши мојата самодоверба или да ме повреди на кој било начин “, при тоа истакнувајќи дека никогаш не брише дури и грди коментари на нејзиниот Истагарам профил. „Едноставно, тоа зборува за нив. Сè што ќе кажете зборува само за вас “.

Таа вели дека кризата не влијаела на важните работи, но (не)слободата на движење секако и го влошил животот.
„Тоа беше многу важна точка за мене. Неодамна разговарала со пријателка, дека сите ние всушност го бараме животот што го имавме порано. Мислам дека овие најмлади генерации нема да бидат толку погодени затоа што растат во ова „ново нормално“, какво и да е тоа. Но, жал ми е, чувствувам дека нашите животи сега суштински ќе се променат “. Работата од дома стана нешто нормално, истребување на физичкото пазарење во продавници, оддалечување од пријатели во смисла на нивна заштита – сето ова стана стандард што Николина воопшто не го сака. „Јас не сум генерација која пораснала на Интернет и не можам да поминувам време во четири sида играјќи игри, тоа за мене е целосно неприфатливо”.


Таа вели дека ужасно и недостасуваат патувањата. „Она што порано ми одеше на нерви, сега ми недостига. Јас би помислила „за жал, пакување пак, Белград – Загреб, лево-десно“, сега жалам за тоа. Навистина би сакала да одам во Белград и да ги видам моите пријатели, технички можам, но тоа е комплицирано, мора да се тестирам кога ќе одам таму, кога ќе се вратам“.

„Јас сум многу практична, иако некој што не ме познава не би го рекол тоа. Повеќе сакам да добијам пегла отколку чевли за мојот роденден “, изјавува Николина.
Вели дека пеглањето е единствената домашна работа што ја сака, иако тоа не го прави често.
„За мене, тоа е медитативен процес, влечењето на пеглата лево и десно врз материјалот што се пегла е медитативен и катарзичен за мене. Имам чувство дека решавам работи во мојот живот “.
Иако придавката убава честопати и се додава многу почесто од паметна, што е потешко и паѓа.


„Ако сте жена која изгледа добро, тогаш тие се сомневаат во вашата евентуална интелигенција, бидејќи тоа само по себе не може да влезе во истиот пакет. Ако сте згодни, тогаш сте дефинитивно глупави – тоа е предрасуда што луѓето сакаат да ја злоупотребуваат. Кога си грд, тогаш е многу полесно да си паметен, хаха. Звучи ужасно, но луѓето имаат тенденција да генерализираат “, рече таа.
Научила, вели таа, да не им суди на луѓето врз основа на изгледот. Иако, таа е свесна дека изгледот остава впечаток.
„Не е важно колку е голем вашиот нос, какви се вашите нозе … Облеката може да каже многу, но не на начин што ако носите скапо, дека сте подобри. Но, со изборот на облека, ние зборуваме многу за нас, сето тоа е презентација “, наведува таа.

Иако ја следат повеќе од 85.000 луѓе на Истагарам, таа вели дека не е инфлуенсер. „Јас сум многу внимателна да не формирам мислење на други луѓе, ниту сум доволно квалификувана и мислам дека тоа е опасно. Не е потребно некој да гледа на работите на ист начин како што јас гледам. Не објавувам премногу често на социјалните мрежи, сакам да споделам нешто што беше особено добро искуство или нешто што беше многу лошо, за да ве предупредам, како што имав сега по овој хорор во Кастела “, вели таа.

Оригиналното и целосно интервју може да го погледнете овде.