Ова се најзгодните турски актери по кои жените лудуваат

ИЗВОРНов Лист
|

Мускулести тела, темен тен и продорен поглед ги красат актерите за кои лудуваат жени ширум светот, меѓу убавиците се и Бурак Озџивит, Мехмет Гунсур и Мурат Јилдирим.

Но, кој е прв, се прашувате? Ќе дознаете наскоро … па ајде да одиме по ред.

10. Арас Булут Инемли (27)

Актерот од помладата генерација кој веќе ги освои женските срца е Арас Булут Инемли (27). Овој млад актер го познаваме како Мете. Има дипломирано аеронаутичко инженерство. Девојка нема бидејќи тој во моментов е насочен кон работата. Тој се занимаваше со моделирање, а продуцентите го забележаа на тој начин.

9. Еркан Бекташ (46)

Еркан Бекташ (46) е убав заводник и негативец кој го игра Јавуз Моран во серијата „Љубов и казна“. Дипломирал на Универзитетот за географија и историја во Анкара. Тој е познат во Турција како одличен актер во телевизијата, филмот и театарот. Во 2010 година, тој основа свој театар. Тој е во брак шест години и има син.

8. Еркан Петекаја (48)

Вечниот заводник Еркан Петекаја (48) е познат по улогата на љубоморен сопруг и татко, капетанот Али, но и како главен актер. Еркан беше наградуван неколку пати за оваа улога, поради неговата извонредна трансформација.

Дипломирал на Конзерваториумот во Истанбул, а својата кариера ја започнал во 1994 година, кога се запознал со камерата и телевизијата, кажувајќи шеги. Тој е оженет со Дидем Петекај, кој неодамна поднесе барање за развод затоа што го фати како мами.

7. Халит Ергенц (48)

Халит Ергенч (48) е најплатениот и најпознат турски актер. Непробан инженер за бродоградба. По првата година, тој ги напуштил студиите на Техничкиот факултет и се запишал на глума на Универзитетот „Мимар Синан“. Како студент правел сè, тој бил оператор, придружуваше вокали и заработуваше најмногу пари како танчер во ноќни клубови!

Тој ги освои жените со улогата на смирениот богат претприемач Онур во серијата „1001 ноќ“, а по улогата на Сулејман , целиот свет полуде по него. Тој исто така глумеше во американски серии, а неговиот прв брак траеше само половина година. Кога се сретна со својот колега Бергузар Корел, кој ја играше неговата партнерка Шехерезада во серијата „1001 ноќ“, тој се вљуби, тие започнаа врска, а потоа се венчаа и добија син

6. Кенан Имирзалиоглу (43)

Црномурест убавец познат како „Езел“, Кенан Имирзалиоглу (43) е турски филмски и телевизиски актер и модел. Тој има завршено математика и глуми 14 години. Како дете, тој сонувал да биде Супермен, а неговите хоби се одгледувањето бонсаи, темјанушки и гарденија.

Кај нас е познат по улогата на Езел. Тој ја издвојува најголемата траума кога камион го прегазил неговото куче како дете.

5. Гурбеј Илери (30)

Уште една убавица од серијата Сулејман но и од серијата „Судбина“ по која стана уште попознат. Ова е Гурбеј Илери (30). Соодветните црти на лицето, белите заби и извајаното тело му помогнаа да ја гради својата кариера. Завршил Академија за изведувачки уметности, а моментално е во врска со неговиот колега од сетот, Езги Ејубоглу.

– Многу сме среќни заедно. Сакам паметни и едноставни девојки, но најважно е да не постапувам нешто што не се. За мене е многу важно девојчето да биде искрено, и прво може да ме освои со насмевка – рече Мехмет за својата избрана.

4. Мехмет Гунсур (41)

Мехмет Гунсур (41) е еден од најубавите актери во серијата Сулејман. Освои многу обожаватели со својот момчешки изглед и шарм. Мехмет е најпознат како принцот Мустафа, најстариот син на Сулејман.

Студиите за глума ги заврши во Италија, каде сè уште живее со семејството. Работел како модел и шанкер, а е оженет со италијански режисер и има две деца. Тој сака спорт, трчање и тенис, а Рим е како неговиот роден град. Му се допаѓа што не го бркаат папараците во Италија, додека во неговата родна Турција редовно е на насловните страници.

И полека доаѓаме до ТОП 3…

3. Кивани Татлитуг (35)

Турскиот Бред Пит, синооки Кивани Татлитуг (35) е поранешен кошаркар и најубав модел на светот во 2002 година. Тој играше богат и чувствителен сопруг, проблематично момче, како и несигурен убавец во серијата.

2. Озџан Дениз (45)

Малкумина знаат дека 45-годишниот заводник, кого имавме можност да го гледаме во серијата „Црна роза“, се соблече целосно гол за слава затоа што не се сметаше себеси за доволно добар актер за да ги придобие гледачите со својот талент. Токму поради голата сцена тој стана еден од најпосакуваните мажи.

Почна да заработува пари од музика на деветгодишна возраст, а досега има издадено 11 албуми, од кои последниот го снимил во 2012 година, по што решил да се посвети на својата актерска и режисерска кариера. Вратата кон сапуницата му ја отвори улогата на Серхат во историската серија „Порано во Отоманската империја“ која следи приказни од времето на султанот Ахмед Трети, а денес важи за една од најплатените ѕвезди во Турција.

И остана само еден. Ако се прашувавте како го нема на списокот, веруваме дека потајно се надевавте дека е прв. Па, тоа е. Дами и господа, ви го претставуваме број 1.

1. Бурак Озџивит (33)

Бурак Озџивит (38) е црномурест убавец кој ја освои женската популација со својот продорен изглед, мускулесто тело и густи мустаќи. Тој е познат по улогата на Бали-бег во серијата Сулејман, а покрај глумата, тој е успешен и во моделирањето, во 2005 година ја доби титулата „најдобар модел на Турција“, и го освои второто место во светската селекција.

Завршил ликовна академија, а хоби му е фотографијата. Тој ја предизвика вечната репутација на заводникот оваа година, кога се ожени со својата долгогодишна девојка Фахрие Евчен, која ја познаваме како Неџла од одличната серија „Кога лисјата паѓаат“.