Еве зошто треба да ги сликате домашните уреди пред да излезете од дома

|

Многу луѓе брзаат да излезат од својот стан или куќа и потоа ќе започнат да се грижат дали ги исклучиле на апаратите за домаќинство, како што се пегла за коса или шпорет.

Понекогаш толку многу паничиме што стануваме убедени дека целиот наш дом ќе изгори ако не се вратиме да провериме па или бараме некој сосед или пријател да провери за нас.

Сепак, постои многу поедноставен трик за решавање на овој проблем.

Советникот и експерт Никол Дикер објасни на порталот „Lifehacker“ зошто секогаш треба да ги сликнеме апаратите за домаќинство пред да излеземе од дома.

„Пред да ја напуштите куќата, фотографирајте се од шпоретот, печката, нојлер, пеглата или што било друго што би ве загрижило случајно да го оставите вклучено. На тој начин ќе имате можност кога ќе излезете со едноставен преглед на нејзините фотографиите во вашиот мобилен да се уверите дека се е во ред и исклучено како што треба.“, напиша таа.

Таа објасни дека исто така ја користи оваа тактика и дека и е многу полесно. Почнав да фотографирам со телефонот откако во нашата зграда го сменивме системот за греење и ни поставија нови термостати “, рече таа.

„Беше зима, пред да отпатувам за празниците, и бидејќи термостатот беше нов, целиот прв ден од патувањето го поминав загрижена дека заборавив да го исклучам“, рече таа.

Таа откри и дека скоро никогаш не ги гледа фотографиите, но дека тие влијаат врз неа, така што станува сигурна дека оставила сè во куќата како што треба.

„Фотографиите го исклучуваат тој дел од мојот мозок што се грижи“, заклучи таа.