Тајна за кифлички кои остануваат меки и после 3 дена

ИЗВОРНов Лист
|

На овој рецепт за кифлички неможе никој да му одолее.

Состојки за тестото:

– 1 кг. брашно – 40 гр. свеж квасец – 20 мл. млако млеко – 2 лажици шеќер – 100 мл. млака вода – 100 мл. масло – 250 мл. млеко – 2 белки – рамна супена лажица сол

Состојки за фил:

– 250 гр. растопен путер – 2 жолчки – сирење

Подготовка:

Активирајте го квасецот, а потоа замесете го тестото. Оставете да отстои и правете форми, премачкајте го и ставете сирење. Премачкајте со жолчки и ставете сусам. Печете на 180 степени 25 минути.