Цеца во оваа зграда живееше пред да се омажи за Аркан, а еве што велат соседите за она што и се случувало во тоа време

|

Фолк sвездата Цеца Ражнатовиќ е родена во Житораѓа каде што порасна, но и пред да се омажи за Жељко Ражнатовиќ Аркан, започна да живее во Белград, во Врачар.

Во 1993 година, кога објави пет албуми, Цеца живееше со една пријателка неколку месеци во зграда во Врачар.

Станот што Цеца го купи во Белград пред полнолетност, се реновираше во тој момент. Пејачката до тогаш не размислуваше да се пресели во главниот град, бидејќи завршува средно училиште во Житораѓа, каде и живееше. Во 1990 година, таа продаде 350.000 примероди од албумот „Пустите ме да га видим“, а една година подоцна излезе нејзиниот албум „Бабарога“, кој ги собори сите рекорди. Потоа Цеца реши да купи стан на Баново Брдо од парите што ги направи.

Три години подоцна, откако заврши средно училиште, Цеца реши да се пресели во Белград и потоа започнува соработка со Марина Туцаковиќ и Александар Радуловиќ Фут. Потоа, таа започнала со реновирање на станот, а додека траеле работите, таа живеела како гостинка во станот на нејзината пријателка Драгица на улицата Каленичева. Тоа беше првиот стан во кој живееше кога пристигна во Белград.

Неколку месеци подоцна, таа се пресели во нејзиниот реновиран стан на Баново Брдо, а во 1994 година го запозна Аркан, со кого наскоро почна да живее заедно во Дипломатското населување, каде што живееја до 1997 година, кога беше завршена куќата на улицата Љутице Богдана, во која Цеца сè уште живее денес.

Истата зграда на четвртиот кат каде пејачката живееше неколку месеци е сè уште на Врачар, а соседите со задоволство ја споменуваат Цеца уште од нејзините помлади денови.

– Еј, добро ме потсетивте. Таа секогаш љубезно одговараше и нè поздравуваше сите, и беше убава. Како ангел – рече една постара дама од улицата Калениќ, која била нејзина сосетка.

– Кога ги сними „Кукавицата“ и „Шта је то у твоим венама“, луѓето се собираа под прозорецот и ја пееја нејзината песна. Не можете да верувате, песната одекнуваше по целата улица, цвеќињата пристигнуваа тука секој ден овде во Калениќ. Колку цвеќиња имаше, мислам дека можеше да ја отвори најголемата продавница за цвеќиња во Белград – рече дамата сеќавајќи се на тоа време.

Извор: vistina.mk