Република

Чичко Киро на 93 години скоро секој ден пешачи на Водно

За да го одржуваме нашето здравје потребно е да одржуваме физичка кондиција. Исто така треба да внимаваме на исхраната, а најважно од сѐ е...

Херои на денот: Полицајци и помагаат на бабичка да премине улица...

Херои на денот, чие дело ќе стопи сечие срце. Овие полицајци заслужено ја добиваат титулата херои на денот откако успешно и помогнале на бабичката...

Погледнете ја куќата во која ќе живее хероината Атиџе од „Медена...

Нашата хероина од филмот „Медена земја“, Атиџе Муратова која досега живееше во селото Бекирлија, ќе живее во куќа во селото Дорфулија, каде има роднини. Куќата...

Бидете внимателни, кружат фалсификувани банкноти: Една уловена на бензинска во Маврово

Во Полициско одделение во Маврово, вчера во 18.40 часот Л.А.(43) од Центар Жупа пријавил дека на 11.01.2020, на бензинска пумпа во Маврови Анови, на...

Струмичката слаткарница ЕЛ-РИМИ постави закачалка на добрината – „Ако имаш донеси,...

Човечноста уште не е изгубена кај некои луѓе Доказ за тоа е слаткарницата ЕЛ-РИМИ кои поставија закачалка на добрината под мотото: „Ако имаш донеси,...

Василичарски оган во Охридското Езеро

Нуркачите од нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид на несекојдневен и атрактивен начин ја најавија Старата нова година. Крај Музејот на вода, тие го запалија...

Младиот хармоникаш Костадин Крстески компонираше и сними ново македонско оро

„Кичевска саса“ е насловот на новото македонско оро, компонирано од младиот и талентиран Костадин Крстески. Костадин на свои 19 години има компонирано, отсвирено и снимено...

1000 години од осветувањето на манастирот Свети Јован Бигорски

Осветен во далечната 1020 година, Бигорскиот манастир Свети Јован Крстител оваа година прославува 1000 години постоење. Манастирот кој е дел од Дебарско-кичевската епархија, се наоѓа...

Доаѓа првиот снег во новата година

Засилен северен ветер и повремени врнежи од снег, најавува УХМР за викендот. Земјава ќе биде зафатена од влажен бран ноќта во сабота...

Нема чаре за зорт во Скопје

Јавните тоалети се важен сегмент од урбаното живеење. За посетителите на градовите немањето јавен тоалет некогаш побрзо се забележува отколку немањето уредени паркови, клупи...

НАЈНОВИ