Култура

Вечерва промоција на „Анатомија на бумбарот“ од Стефан Марковски

Денес, 23 декември, во 19 часот ќе биде промовиран романот „Анатомија на бумбарот“ на Стефан Марковски, во домот на култура „Кочо Рацин“ – Скопје....

Македонскиот филм „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски најдобар на Интернационалниот...

Филмот „Дедо и Внук“ на режисерот Илија Пиперкоски ја освои наградата за „Најдобар филм“ на Интернационалниот Филмски фестивал во Париз, соопшти „Пандорас бокс продукција“. Ова...

Новата апликација на Стоби за виртуелно посетување на локалитетот

Ново создадената апликација „Стоби Еду“, е нов начин на кој децата ќе можат да го разгледаат културното наследство на археолошкиот локалитет Стоби. Aпликацијата ќе овозможи...

Заврши Макфест, ова се победниците (фото+видео)

Синоќа заврши јубилејното 35-то издание на најпознатиот штипски музички фестивал, каде Марјана Станојковска ја видовме во улога на водителка на овогодинешното издание на Макфест. Во...

Археолошки музеј ги отвора вратите за посетители

НУ Археолошки музеј- Скопје, соопшти дека од утре почнува да прима посетители кои ќе мора да се придржуваат на препораките за заштита. „Носењето маска е...

„Македонисимо“ наше, а светско!

Престижната британска продукциска куќа „Лин рекордс“ објави дека Албумот „Македонисимо“, со изведби на пијанистот Симон Трпчески, ќе биде објавен на 28 август. Во најавата е...

Светот жали по Света Софија (Аја Софија), Турција повторно ја претвори...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган нареди музејот Аја Софија, едно од најпознатите обележја во Истанбул, да се претвори во џамија. Тој го објави прогласот во...

Започна снимањето на хрватско-македонскиот филм „Таја носеше црлена шамија“

По застојот кој беше предизвикан поради настанатата ситуација со болеста, денеска во Хрватска почнува со снимање филмот „Таја носеше црлена шамија“ („Nosila je rubac...

Во Тајпеј редици за автограм од Манчевски

Час и половина чекаше тајванската публика во 20-метарска редица за автограм од режисерот Милчо Манчевски. Салите беа преполни и во тајванските медиуми...

„Медена земја“ е номиниран за најдобар документарец во Европа

„Медена земја“ е номиниран за најдобар документарен филм на „Европските филмски награди“, кои ги доделува „Европската филмска академија“. Одлуката...

НАЈНОВИ