Култура

Со звуците на македонските евергрини Скопје Сити Мол ја заокружува јунската...

Со звуците на македонските евергрини, со настап на The Swingers и Агни Авшар, Скопје Сити Мол ја заокружува јунската музичка програма - Late Matinee....

„РАДОСТА НА ТАНЦОТ“ КОНЦЕРТ НА „ТРИО АНИМАТО“

„Радоста на танцот“ е насловот на новиот концерт на трио „Анимато“ кој ќе се одржи на 17 јуни 2022 година (петок), во Националната галерија...

Late Matinee во Скопје Сити Мол – Урбани музички звуци на...

Скопје Сити Мол им го разубавува јуни на жителите на Скопје и своите посетители со возбудлива музичка програма на отворената летна сцена со осум...

Објавена „Алгоритмеа“, прва поема „напишана“ од вештачка интелигенција според стилот на...

Деновиве од печат излезе „Алгоритмеа: Евлогија за дигиталните богови“, прва поема „напишана“ од компјутерска програма, вештачкоинтелигентниот тест-софтвер Аполон СМ-165.exe. Делото на 85 страници е...

Ден на пијаното – Скопје 2022 ќе се одбележи во КИЦ...

Културно-информативниот центар во Скопје се вклучува во одбележување на Светскиот ден на пијаното кој ќе се случи на 9 мај 2022 година, во (Салон...

Документарниот филм „1000 години Сведок на Светлината“ посветен на Бигорскиот манастир...

Документарниот филм „1000 години Сведок на Светлината“ посветен на нашиот најсвет хран, Бигорскиот манастир Св Јован Крстител, ќе се емитува овој петок, 15 април,...

Вечерва промоција на „Анатомија на бумбарот“ од Стефан Марковски

Денес, 23 декември, во 19 часот ќе биде промовиран романот „Анатомија на бумбарот“ на Стефан Марковски, во домот на култура „Кочо Рацин“ – Скопје....

Македонскиот филм „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски најдобар на Интернационалниот...

Филмот „Дедо и Внук“ на режисерот Илија Пиперкоски ја освои наградата за „Најдобар филм“ на Интернационалниот Филмски фестивал во Париз, соопшти „Пандорас бокс продукција“. Ова...

Новата апликација на Стоби за виртуелно посетување на локалитетот

Ново создадената апликација „Стоби Еду“, е нов начин на кој децата ќе можат да го разгледаат културното наследство на археолошкиот локалитет Стоби. Aпликацијата ќе овозможи...

Заврши Макфест, ова се победниците (фото+видео)

Синоќа заврши јубилејното 35-то издание на најпознатиот штипски музички фестивал, каде Марјана Станојковска ја видовме во улога на водителка на овогодинешното издание на Макфест. Во...

НАЈНОВИ