Милан Радоjчиќ призна: Јас го организирав нападот на Косово

|

Причината за враќањето на Косово била „да се охрабри народот во отпорот кон режимот на Албин Курти“.

Потпретседателот на Српската листа, Милан Радојчиќ, ја презеде целосната одговорност за настаните во селото Бањска на северот на Косово, се вели во изјавата што за медиумите ја прочита неговиот адвокат Горан Петронијевиќ.

„Ја информирам јавноста дека заедно со моите сонародници дојдов на северот на Косово и Метохија во Бањска на 24 септември“, навел Радојчиќ во изјавата, пренесува Н1.

Како што додал, причината за враќањето на Косово била „да се охрабри народот во отпорот кон режимот на Албин Курти“.

Радојчиќ во својата изјава истакнал дека не добил никаква помош од властите во Белград, ниту пак ги известил за своите намери бидејќи веќе се разделиле во одредени позиции.

„Ги информирам сите дежурни прогонувачи на српскиот народ дека лично ги направив сите логистички подготовки за одбрана на српскиот народ од окупаторите и овој чин нема никаква врска со мојата претходна политичка инволвираност. За ова не известив никого од српските власти или локални структури, ниту пак добив помош од нив, бидејќи во тој период веќе имавме несогласувања“, се вели во писмената изјава на Радојчиќ.

Одговарајќи на новинарски прашања, Петронијевиќ рече дека, според досегашните информации, не била намерата косовскиот полицаец да умре.

„Според досегашните информации, косовскиот полицаец загинал од експлозија, а не од куршум и од експлозија која не била наменета за него или за било кој друг“,реколПетронијевиќ, истакнувајќи дека тој самиот не бил таму.

Во неделата, на 24 септември, во селото Бањска беше убиен косовски полицаец, по што следеше акција на специјалните единици на косовската полиција против вооружена група која се обиде да се засолни во манастирот Бањска. Во акцијата загинаа тројца Срби од северот на Косово.

Безбедносните власти на Косово го обвинија потпретседателот на најголемата партија на косовските Срби, Српска листа, Милан Радојчиќ, дека го организирал и учествувал во нападот врз косовската полиција.