Маж се разнесе со бомба, тешко ја повреди сопругата, во куќата била и ќерката

|

Маж активирал бомба додека во домот биле и неговата сопруга и ќерка. Тој загинал на лице место, а сопругата се здобила со тешки телесни повреди. Ќерката не е повредена при експлозијата. Инцидентот се случил во населбата Молуки во Тузла.Добивај вести на вибер

Портпаролот на полициската управа на МУП на кантонот Тузла, Аднана Спречиќ, изјави дека околу 7:55 часот утринава од Оперативниот центар бил известен дека Експлозивна направа била активирана на подот од куќа во населбата Молуки во Тузла.

„Веднаш се испратени полициска патрола од ПС Запад, полициски службеници од Специјалната единица за поддршка, Итна медицинска помош на Здравствен дом Тузла, како и полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција на СВТ Тузла и Одделот за криминалистичка техника и К.Д.З. на местото на настанот“, рече Спречиќ.

Таа додаде дека поради сомневањата дека на местото на настанот има повеќе експлозивни направи увидот се прави темелно.

Повредената жена е пренесена во Универзитетскиот клинички центар во Тузла.

„Пациентот со иницијали Е.О. е хоспитализиран на Одделот за интензивна нега на Клиниката за анестезиологија и реанимација на Медицинскиот центар во Тузла, со повеќе повреди на екстремитетите, а во тек е подготовка за операција“, изјави портпаролката на Медицинскиот центар во Тузла, Ерсија Ашчериќ-. Мујединовиќ.

Полицијата соопшти дека лекар ќе пристапи до телото на жртвата кога ќе се исполнат условите и ќе се спроведе истрага.