Ова видео на Лепа Брена било забрането од Армијата на Југославија: После многу години откриена е вистинската причина

|

Лепа Брена, една од најголемите ѕвезди на поранешна Југославија, своевремено сними спот кој беше забранет од Армијата, а за кој неодамна повторно беше објавено во тамошните медиуми.

Во екот на нејзината популарност во 90-тите, пејачката сними голем број атрактивни музички спотови кои ја воодушевија публиката на овие простори. Меѓутоа, едно видео снимено од Брена изгледало контроверзно и тоа не и се допаднало на тогашната југословенска армија. Од тие причини, Генералштабот го забрани емитувањето и екранизацијата на песната „Љубав је“ од 1996 година, во режија на Дејан Миличевиќ.

Модниот фотограф и режисер ги коментираше настаните поврзани со контроверзното видео.

-Никогаш нема да ми биде јасно зошто Југословенската армија се посрамоти од видеото со Лепа Брена. Веднаш штом два дена се емитуваше на Пинк, пристигна писмо од Генералштабот во кое строго се забранува понатамошно прикажување. Штета…. Можеше да биде видео за сите времиња. Во него Брена маршира со специјална единица, пее во касарната, околу неа вежбаат војници. Дури ни јас го немам тоа видео во архива – рече еднаш Миличевиќ, а сега повторно го коментираше целиот настан и ја откри главната причина зошто Армијата ја цензурирала Брена пред 27 години.

-Новинарите не ја пренесоа мојата изјава во целост, туку ја искористија сензационално и користеа неточни информации. Спотот беше забранет по три дена бидејќи во него учествуваа само „црвените беретки“, а не сите армиски гранки. Поради моралот на војниците и изборот на само еден род, емитувањето беше прекинато и точка, истакна Дејан Миличевиќ за „Хелоу“.