Девојката киднапирана од војници на Хамас лоцирана во Газа: Се бори за живот

|

Шани Лук (22), девојка од Германија која беше киднапирана од милитантите на Хамас, пронајдена е жива во болница во Газа.

Мајката на девојката, Рикарда Лук изјави дека Шани е во тешка состојба во болница во Појасот Газа и дека и е потребна итна евакуација.

„Добивме информации дека Шани е жива, но дека се здобила со сериозна повреда на главата и е во критична ситуација“, вели мајката во видеото објавено од Тагешау и ја повика германската влада да направи се што е можно за да ја евакуира нејзината ќерка од појасот Газа.

Шани беше киднапиран во саботата наутро на фестивалот на електронска музика во близина на Појасот Газа.

“Секоја минута е критична. Барам од германската влада брзо да дејствува. Ова е мојот очаен апел до целата земја да ми помогне да ја донесам мојот Шани дома”, рекла очајната мајка.

Во вознемирувачкото видео кое го згрози светот, да потсетиме, можеше да се видите крвавата и неподвижна полугола Шани во пикап меѓу неколку милитанти, а изгледа дека и се скршени и нозете.

Нејзината мајка ја препознала по нејзините тетоважи.