Снимката од преплашената мајка го обиколи светот: Киднапирани три генерации од исто семејство (ВИДЕО)

|

Мажи, жени и деца беа заробени, некои од нив беа стрелани по пат, девојки силувани, а имотот им беше ограбуван.

Станува збор за каталог на злосторства кој потсетува на некои од најтемните моменти во еврејската историја, но сепак се случи во 21 век во земја која ја има една од најсилните армии во светот, пишува Sky News.

Израел вели дека Хамас и другите палестински групи зеле околу 100 луѓе како заложници и ги одвлекле назад во Газа. Однесоа млади, стари, изнемоштени, жени и деца.

Еден од најстрашните случаи на киднапирање е киднапирањето на три генерации од исто семејство.

Киднапирањето на семејството Бибас Силверман во Кибуц Нир Оз го снимија Палестинците и тие ја објавија снимката за да ја види светот.

Тешко е да се гледа снимката од преплашена мајка која ги држи своите деца

Видеото е тешко за гледање. Преплашена мајка е опкружена со мажи додека избезумено ги стиска своите мали деца, обидувајќи се да ги заштити.

Киднапираа три генерации од едно семејство

Нејзиното име е Шири. Нејзините деца се Ариел, која има четири години и Кфир, која има само девет месеци. Тие биле киднапирани заедно со нивниот татко, сопругот на Шира, Јарден и нејзиниот татко Јоси, и нејзината мајка Маргит, која има Паркинсонова болест и има потреба од дневна доза лекови.

Во неговиот стан во Тел Авив, ресторан и роднина на Јоси ја раскажа за Sky News агонијата што ја доживеал гледајќи ја снимката од киднапирањето на неговите роднини.

„Првиот пат кога ги видов снимките не можев да поверувам. Не можев да разберам што гледам, а потоа ја погледнав втората снимка и беше многу јасно дека ова е мојата братучетка Шири и двете мали деца, рече тој.

Семејството не слушнало нови информации за своите најблиски ниту од Палестинците, ниту од сопствената влада.

„Се плашам дека ги разделиле, дека ги убиле, да не дознаеме ништо за нив“

Се плашам дека ги разделија“, изјави Јоси за Sky News.

„Дека се разделени, дека се убиени, дека се повредени, дека повеќе нема да ги видиме, дека нема да добиеме ниту една информација за нив и дека засекогаш ќе останеме со оваа празнина“, рече тој.

Јоси бара одговори од неговата влада.

Снимката од киднапирањето на неговите роднини е направена доцна попладнето, а нападот од Газа започна во 6 часот наутро. Долго време Хамас беснееше во кибуцимите, ограбувајќи, палејќи и убивајќи.

„Имавме ограда во Газа, имавме ѕидови во Газа, разузнавачки информации, имаме војска, имаме авиони, имаме хеликоптери, имаме тенкови, имаме се, а ИДФ ги немаше првите неколку часа, тоа е како да немавме воопшто војска“, рече тој.

Јоси сега вели дека сака да се бори и да и помогне на својата земја.

Израел вели дека Хамас и други групи киднапирале меѓу 100 и 150 луѓе тој ден. Оттогаш нема информации за ниту еден од нив.