Тина Тарнер размислувала за евтаназија, но нејзиниот сопруг ја спасил: „Не сакам ниедна друга“

|

Музичката дива ја заврши својата полувековна кариера во 2009 година, по четири години се омажи во Швајцарија со својот долгогодишен партнер Ервин Бах, а потоа претрпе големи здравствени проблеми.

Легендарната американска пејачка Тина Тарнер почина во средата на 84-годишна возраст во својот дом во Швајцарија, каде што ги помина последните 23 години од животот со својот сопруг Ервин Бах (67).

Пејачката и музичкиот продуцент се запознале во 80-тите години и се заљубиле на прв поглед и покрај тоа што Ервин е 17 години помлад од Тина. Интересно е што парот се венчал дури во 2013 година, иако пред тоа биле заедно 27 години, а се вериле во 1989 година на нејзиниот 50-ти роденден.

Во 2009 година, пејачката се пензионираше по шестмесечна турнеја, а таа и Ервин се преселија во Швајцарија. За жал, не долго по венчавката, Тина имала здравствени проблеми и само три недели по венчавката доживеала мозочен удар.

Три години подоцна, на музичката дива ѝ беше дијагностициран рак на дебелото црево и хипертензија, што на крајот ја чинеше бубрег.

– Бев пред два избора: или редовна дијализа или трансплантација на бубрег. Само трансплантацијата ќе ми даде шанса за речиси нормален живот. Но, шансите да добијам донорски бубрег беа мали – напишала пејачката во своите мемоари „Мојата љубовна приказна“ од 2018 година.

Соочена со тешки здравствени битки, Тина размислувала за евтаназија, па дури и се приклучила на непрофитната организација Егзит, која се залага за легализација на доброволната евтаназија.

Сепак, нејзиниот сопруг и го спасил животот и ѝ донираше бубрег.

– Тогаш ме шокираше. Рече дека сака да ми даде еден од неговите бубрези – напиша пејачката на која Ервин ѝ кажал дека „не сака ниедна друга жена или поинаков живот“.