Том Хенкс ја продава пеглата, цената е повисока отколку што очекувате: „Сето тоа ќе го донирам“

ИЗВОРНов Лист
|

Малaтa пегла е бело со зелена внатрешност и бели детали. Доаѓа со ракавици за возење, резервни свеќици и документи за сервисирање. Актерот дури ја потпишал внатрешната врата од страната на возачот.

Актерот Том Хенкс одлучи да го продаде својот Fiat 126p, автомобил познат и како „пегла“, а целиот приход што ќе го собере ќе биде дониран исклучиво во добротворни цели. Популарниот актер својот олдтајмер го доби на подарок во 2016 година во Будимпешта.

Жителите на градот Биелско-Биала во Полска го забележале тоа, поточно сограѓанката Моника Јасколска и му подариле сопствена пегла за роденден.

Автомобилот од 1974 година беше целосно реставриран и разубавен за актерот. Хенкс не можеше да ја сокрие возбудата или среќата.

– Едноставно убава кола. Не сум сигурен колку километри ќе може да извлече по патиштата во Калифорнија, но се тешам што можам да го поправам со шрафцигер и појас за панталони – изјави тогаш Хенкс.

На крајот донирал голема сума на пари во болницата во која работела Јаколска.

Неговата пегла моментално е на аукција на Bring a Trailer. Највисоката понуда за автомобилот е дарежливи 57.000 долари . Таа цена е секако повисока отколку што некој би издвоил за да го купи овој олдтајмер.

Новиот сопственик на автомобил ќе добие и возачки ракавици, резервни свеќици и сервисни документи. Актерот дури ја потпишал внатрешната врата од страната на возачот.

Хенкс сака да го продаде својот автомобил за да собере пари за фондацијата Елизабет Дол и нејзината кампања Скриени херои.