Жена го разби митот за „Тажниот Стефан“: Му дала три вреќи со облека, и го нашла во старата како проси – Јa оставил без зборови

ИЗВОРНов Лист
|

Објавата на социјалните мрежи за 21-годишен млад човек кој плаче, оскудно облечен, неуреден, со животот на улица и со тага во очите, крена бура кај граѓаните во регионот. Прво, вниманието го привлече апелот за помош, кој го споделија дури и јавните личности. За само неколку часа имаше илјадници споделувања и многу коментари полни со емпатија и грижа за несреќниот млад човек. Наскоро се појавија предупредувачки коментари, исполнети со горчина. Поединци кои некогаш ја гледаа неговата тага со свои очи и сакаа да му помогнат, излегоа да ги спречат другите да постапуваат подеднакво непромислено.

Повеќе приказни стигнаа до медиумите. Но, се издвојува исповедта на жена од Вождовац.

„Очигледно, тоа не е човечност, тоа е глупост“, рече таа на почетокот на разговорот, укорувајќи се себеси за укажаната доверба кон Стефан.

Таа се сети на се по објавата во која беше наведено под фотографијата на младиот човек дека нема контакт со своето семејство, дека нема пари за кирија, иако работи. Постот набрзо беше избришан, а таа одлучи да реагира. Таа се обрати до еден од учесниците во дискусијата, која рече дека ќе ја препише куќата, ќе го посвои и ќе го нарече нејзин син.

“Доволно е да препишеш нечија куќа. Како примаш некого, не знаеш кој или што е? Што ако утре те повреди?”, Повторува.

Во коментарите за споделената објава, таа инсистираше луѓето да бидат подетално информирани.

“Стапив во врска со луѓе што ги знаат неговите родители, каде што пишува дека мајка му го бара, дека упорно бега, дека нема да му биде укажана помош. Ова е личност која живее на улица четири години.

Имено, таа го запознала минатата година. Таа се свртела кон него и смислила план како да му помогне. Тој и кажал слична приказна, дека тој и неговиот татко биле протерани од станот. Му донесе гардероба и сакала да му најде работа. Сепак, таа сфатила дека тој не сака да добие се што таа сака да му даде. И покрај желбата „да го врати на вистинскиот пат“, да го прекине тој синџир на несреќни околности и да му даде можност да започне од позитивна нула, таа не успеа да стори речиси ништо за него.

“Го гледав последните три години на маршутата Автокоманда, Степа Степановиќ, Кумодрач. Се селам таму. Ја имаше таа запоставена, разбушавена коса, целиот беше растргнат, дезориентиран”, истакна таа, наведувајќи дека го запознала во истиот превоз, под претпоставка дека се движи по улицата Кумодрашка во Вождовац:

“Го видов минатата година во” Максија “во населбата Степа Степановиќ. Со денови проси во гаражата”, додаде тој.

Како што вели, тој и изгледал здрав и правилен, па таа одлучила да се сврти кон него.

“Здраво, како се викаш?”

„Моето име е Стефан“.

“Колку години имаш?”

„Деветнаесет“, раскажува како започнал разговорот минатата година.

Жената го замолила да разговараат. Првото прашање било што ќе јаде. Се сеќава дека бараше Кока-Кола.

„Нема да ме вработат затоа што изгледам вака“

“Го прашав зошто живее така, а тој рече дека сопственикот ги исфрлил него и неговиот татко на улица. Тој рече дека немаат работа и не ја спомена неговата мајка”, додавајќи дека тогаш таа го покрена прашањето за работата.

Како што објаснува, му рекла дека може да се вработи. Тој одговори дека никој нема да го вработи ваков.

“Како никој не може да ве вработи? Еве, јас ќе бидам првиот што ќе ви помогне!”, Го раскажува разговорот, додавајќи дека има толку многу кафулиња каде што лесно може да заработи.

“Да дојде и да фрли ѓубре во пет кафулиња. Луѓето ќе му дадат 200 динари. Тоа е нечија дневна плата што може да ја заработи за половина час”.

“Па, тие нема, бидејќи изгледам вака. Се обидов”, раскажува како реагирал младичот.

Подоцна, беше постигнат договор да се сретнеме утре во исто време.

„Не можам лично да ве примам да се бањате со мене, но можеме да одиме на Ада, имајќи предвид дека времето е убаво“, нагласува таа, додека приказната продолжува, додавајќи дека било топло.

“Ќе ти донесам капа, можеме заедно да одиме на фризер. Подгответе се, цивилизирајте, и ќе тргне лесно”, продолжи таа.

“Го прашав дали има каде да ги стави работите што ќе му ги донесат? Тој рече дека има”, вели таа, наведувајќи дека следниот ден ја зела кумата и дека ги спакувала нејзините работи во три торби.

“Му однесов еднаш облека, чисти работи, нормални, не искинати. Не само за него, туку и за неговиот татко. Две големи крпи, две мали, средства за хигиена, дезодоранс, четка, паста, брич, пена… Сето тоа за пристоен и нормален живот, следниот месец. Чорапи, панталони, маици, џемпери … Храна исто. Ќе се сретнам следниот ден, ќе му го донесам сето тоа. Утре, задутре, да јадеме нешто “, истакнува жената.

Потоа, објаснува таа, понудила да ги однесе тие работи кај него дома, но тој одбил.

Кумата, вели дека го запознала. Тој бил пред зградата „Максија“.

„Што прави тој таму?

“Тој седи толку дезориентиран.“

“И? Дали разговараше со него?”

“Не, тој е во свој свет. И сеуште е валкан”.

На таа реченица, соговорникот повторно се сретна со Стефан. Таа го прашала зошто не се променил.

“Како можам да облечам нови работи, како ќе просам така? Во стил: кој ќе ми даде пари”, објаснува таа што и рекол и како таа го разбира.

“Ти реков дека ќе ти помогнам. Ајде, ајде да одиме кај Ада”.

“Не можам сега.”

„Ајде, човеку, сакам да ти помогнам“.

„Никој нема да ми ја скрати косата“.

“Верувај ми. На краj, мајка ми е фризерка. Имаме машина”, му рече таа, раскажувајќи понатаму, додавајќи дека останала без зборови.

“Бев изненаден. Заминав. Му реков да ме види утре, задутре. Меѓутоа, тој не беше таму. Оттаму отиде во друг дел од градот, луѓето го видоа. Го видов еднаш во Автокоманда . Секој пат кога ќе влезам и ќе се претставам, тој не знае којa сум јас. Или тој лаже, не знам повеќе. „Ви давав работи тогаш и тогаш, овде и таму. Како не знаете“ не знаеш што се случува? ‘ Тој одговори дека не знае.

Потоа, таа одлучила да провери што тој кажал за дома. Отишла во засолниште во Кумодрашка. Оттаму, како што вели, и рекле дека тоа не е вистина, и дека ниту тој, ниту неговиот татко престојуваат таму.

„Дали сте сигурни,  му дадов три вреќи облека?

После тоа, таа слушна како подоцна го виделе во студентскиот парк и дека ситуацијата е драматична. Нејзе и било кажано дека била повикана и брза помош, но дека тој наводно одбил медицинска помош. Подоцна слушнала дека се вработил летово, па се откажал.

“Луѓето пишуваат на Интернет дека тоа е одговорност на институциите. Не, тој самиот не сака помош”, истакна таа, повикувајќи се на нејзиното искуство.

Како што веќе беше напишано, од центарот кажале дека Стефан веќе бил сместен двапати, и дека сместувањето го напуштил по своја волја.

“Ние се грижевме за него, го бањавме, му дадовме сосема нова гардероба … По три дена, тој го остави сето тоа, го облече стариот работен костим, како што го нарекува, и отиде да проси. И тоа е негов избор Можеби му треба третман. Тој смета дека овој начин на живот не е лесен, но ниту тежок. Тука беше во февруари, го прашавме: “Каде одиш, Стефан? Сега е зима, каде спиеш кога е студено? “Не е толку лошо на улица како што мислите.”