Земјотрес со јачина од 5,5 степени по Рихтер во Австралија

ИЗВОРНов Лист
|

Според соопштението на Американскиот геолошки институт, земјотрес со јачина од 5,5 степени ја погоди Австралија. Епицентарот на земјотресот не бил далеку од австралискиот остров Макари, на длабочина од 10 километри, пренесуваат од Тасс.

Иако силен земјотрес, моментално нема податоци за жртви или можна материјална штета.